Portevo
Reakcja kursu

Spółki, które po wynikach ledwo drgają

Druga strona tego samego rankingu. Te spółki rynek zna na tyle dobrze, że raport niewiele w ich wycenie zmienia — co dla kogoś, kto nie chce niespodzianek, bywa ważniejsze niż lista rekordzistów.

Aktualizacja: 1 listopada 2026

Spółek w rankingu
193
min. 3 raporty
Największa zmienność
22,94%
Datadog
Mediana
5,11%
połowa spółek rusza się mniej
Najspokojniejsza
0,88%
Chevron

Ranking spółka po spółce

Na podstawie ostatnich 3–4 raportów każdej spółki
#SpółkaTickerŚredni ruchNajwiększyOstatnia reakcjaPowyżej prognoz
1ChevronCVX0,88%1,66%+0,45%100%
2ExxonMobilXOM1,04%1,50%-1,22%75%
3PfizerPFE1,16%3,12%+3,12%100%
4NNN REITNNN1,17%2,59%-0,36%75%
5Consolidated EdisonED1,24%2,51%-0,31%75%
6Duke EnergyDUK1,30%2,86%-0,76%100%
7W. P. CareyWPC1,38%2,03%-2,03%75%
8Johnson & JohnsonJNJ1,42%3,72%-3,72%75%
9OrlenPKN1,54%4,73%-0,76%50%
10Jastrzębska Spółka WęglowaJSW1,62%3,20%-1,29%0%
11Dino PolskaDNP1,77%3,44%-0,55%25%
12PZUPZU1,81%2,42%+0,92%50%
13Berkshire HathawayBRK-B1,93%4,91%+1,46%75%
14Realty IncomeO1,96%3,17%-0,86%0%
15Vertex PharmaceuticalsVRTX1,98%6,55%+0,34%50%
16KGHMKGH2,01%4,52%+0,81%75%
17PKO BPPKO2,04%5,24%+0,35%100%
18McDonald'sMCD2,10%3,31%+3,31%75%
19Costco WholesaleCOST2,18%4,72%+2,00%100%
20Cincinnati FinancialCINF2,21%5,54%+2,90%75%
21Southern CompanySO2,29%3,58%-1,57%75%
22Xcel EnergyXEL2,32%4,77%+3,42%100%
23Dominion EnergyD2,39%3,37%-1,41%100%
24American Electric PowerAEP2,45%6,29%-0,74%75%
25VICI PropertiesVICI2,49%3,46%+3,46%25%
26ChubbCB2,56%5,85%-0,37%100%
27Archer-Daniels-MidlandADM2,58%6,32%-0,61%100%
28Lowe'sLOW2,59%5,10%+0,79%100%
29Procter & GamblePG2,65%3,30%+2,67%100%
30Essential Properties Realty TrustEPRT2,67%4,43%+1,94%50%

Jak to liczymy

Bierzemy datę publikacji każdego raportu i sprawdzamy, o ile zmienił się kurs na pierwszej sesji po tej publikacji. „Średni ruch” to średnia z wartości bezwzględnych tych zmian — nie interesuje nas kierunek, tylko siła reakcji, bo spadek o 8% i wzrost o 8% są tak samo istotne dla kogoś, kto trzyma akcje przez wyniki. Daty publikacji pochodzą z Nasdaqa, notowania z Yahoo Finance.

Dlaczego nie ma tu spółek z GPW

W rankingu są wyłącznie spółki z giełd amerykańskich i chcemy to powiedzieć wprost, zamiast zostawiać domysły. Żeby policzyć reakcję kursu, trzeba znać dokładną datę publikacji każdego minionego raportu — bez niej nie wiadomo, którą sesję sprawdzać. Dla spółek amerykańskich takie daty wstecz podaje kalendarz Nasdaqa. Dla warszawskiego parkietu nie ma źródła, które podawałoby je w formie nadającej się do liczenia: Yahoo zna tylko najbliższy termin, a Nasdaq spółek z GPW nie widzi wcale. Wolimy pokazać ranking bez GPW niż ranking z liczbami wziętymi z sufitu. Terminy publikacji spółek z Warszawy — te przyszłe — znajdziesz w kalendarzu wyników.

Co ta liczba właściwie mówi

Wysoki średni ruch nie znaczy, że spółka jest zła ani dobra — znaczy, że rynek bywa jej wynikami zaskakiwany. Tak zachowują się zwykle spółki wyceniane pod szybki wzrost, gdzie cała wycena zależy od jednego zdania w prognozie. Spółka na dole rankingu jest po prostu przewidywalna: rynek wie z grubsza, czego się spodziewać, więc raport niewiele zmienia.

Zanim to gdziekolwiek wykorzystasz

Próbka jest krótka — zwykle cztery kwartały. To wystarczy, żeby zobaczyć skłonność spółki do gwałtownych ruchów, ale nie jest prognozą najbliższej sesji i nie należy jej tak traktować. Spółka, która trzy razy z rzędu skoczyła o 20%, przy czwartym raporcie równie dobrze może nie drgnąć.

Zobacz też

Co dokładnie oznacza „średni ruch po wynikach”?

Średnią z bezwzględnych zmian kursu na pierwszej sesji po publikacji raportu, z ostatnich trzech do czterech kwartałów. Bezwzględnych, bo liczy się siła reakcji, a nie jej kierunek.

Czy wysoka zmienność po wynikach to coś złego?

Nie. To informacja o tym, że rynek bywa zaskakiwany wynikami tej spółki — typowe dla firm wycenianych pod szybki wzrost. O jakości biznesu nie mówi nic.

Czy na tej podstawie można przewidzieć następną sesję?

Nie. Cztery odczyty pokazują skłonność do gwałtownych ruchów, ale nie prognozują konkretnego raportu. Portevo nie publikuje rekomendacji.

Dlaczego w rankingu nie ma spółek z GPW?

Bo do policzenia reakcji potrzebna jest dokładna data publikacji każdego minionego raportu, a dla warszawskiej giełdy nie ma źródła, które podawałoby je wstecz. Nasdaq zna tylko spółki amerykańskie, a Yahoo dla GPW podaje wyłącznie najbliższy termin. Wolimy pominąć GPW niż zgadywać.

Dlaczego niektórych spółek nie ma w rankingu?

Bo mamy dla nich mniej niż 3 raporty z policzoną reakcją kursu. Średnia z jednego odczytu nie jest statystyką, więc takie spółki pomijamy zamiast pokazywać liczbę udającą dane.

Skąd pochodzą daty publikacji i notowania?

Daty z kalendarza Nasdaqa, notowania dzienne z Yahoo Finance. Te same źródła zasilają kalendarz wyników i karty spółek w Portevo.

Sprawdź, jak reagują Twoje spółki

Dodaj spółkę do obserwowanych, a jej historię reakcji na wyniki zobaczysz razem z terminem najbliższego raportu.

Portevo nie jest doradcą inwestycyjnym. Dane i analizy mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie stanowią rekomendacji ani oferty kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych. Notowania pochodzą od zewnętrznych dostawców i bywają opóźnione. Decyzje inwestycyjne podejmujesz na własne ryzyko.

Aplikacja Portevo

Cały portfel, wyniki spółek i insiderzy w jednym miejscu

Wgraj raport z XTB albo dodaj spółki ręcznie — Portevo policzy wynik po kosztach, pokaże terminy wyników Twoich spółek i twarze insiderów na wykresach.

  • Portfel z wynikiem po kosztach
  • Kalendarz wyników Twoich spółek
  • Transakcje Pelosi, Trumpa i prezesów na wykresie
  • Działa w przeglądarce i na iPhonie

Bez karty. Portfel pokazowy od razu, własny po wgraniu raportu.

Portfel Portevo: wartość, wynik po kosztach i wykresKalendarz wyników spółek w aplikacji PortevoKarta funduszu ETF z notowaniami w PortevoHistoria transakcji i śledzenie portfela w Portevo
Portevo — za darmoportfel, wyniki i insiderzyOtwórz aplikację